Ćwiczenia

Rozgrzewka piłka nożna – jak powinna wyglądać?

rozgrzewka pilkarzy

Wykonanie poprawnej rozgrzewki ma kluczowe znaczenie dla każdego gracza, sesji treningowej lub meczu! Rozgrzewka pomaga organizmowi się rozluźnić i wprowadzić go w stan gotowości do gry. Umożliwia to prawidłowe przygotowanie ciała do aktywowania mięśni i koordynacji ruchów. Po wykonaniu odpowiedniego programu ćwiczeń, piłkarze obserwują u siebie znaczną poprawę w zakresie wydajności fizycznej, szybkości oraz umiejętności technicznych! Sprawdź, jak powinna wyglądać rozgrzewka piłkarska!

Dlaczego rozgrzewka jest tak istotna?

Rozgrzewka przed meczem piłki nożnej to znacznie więcej niż kilka niewygodnych czynności, które trzeba wykonać przed wybiegnięciem na boisko. Nie jest ona również narzędziem trenerów do zastraszania swoich zawodników. Jej celem jest raczej przygotowanie ich do wysokiego poziomu wytężonego wysiłku i stawianym im przez mecz wyzwaniom. Piłka nożna to sport, który angażuje wszystkie mięśnie ciała gracza – większe i mniejsze. Dlatego prawidłowo skonstruowana rozgrzewka ma na celu optymalne przygotowanie każdej partii ciała do meczu, a szczególnie miejsc najbardziej wrażliwych na urazy, gdy gracz jest już na boisku. Odpowiednio długa i precyzyjna rozgrzewka pomoże piłkarzowi osiągnąć optymalne, fizyczne warunki do udanego spotkania.

Sprawdź też: Trening motoryczny piłkarza.

Rozgrzewka przed treningiem piłkarskim – jak przeprowadzić?

Aby zapewnić sobie skuteczną i bezpieczną rozgrzewkę warto zaopatrzyć się w przystosowane do treningu akcesoria. Oprócz skrócenia czasu rozgrzania mięśni i stawów, mogą one także posłużyć do urozmaicenia ćwiczeń. Ważne jest, aby podchodzić do każdego elementu treningu w sposób staranny i precyzyjny. Nie należy się spieszyć, gdyż jedynie cierpliwe wykonywanie ruchów pozwoli uniknąć kontuzji powstałych na skutek niedostatecznego przygotowania organizmu do intensywnego wysiłku fizycznego. Warto także pamiętać o tym, że odpowiednie nawodnienie organizmu przed wykonaniem ćwiczeń ma ogromne znaczenie dla udanego treningu – dodanie płynów do jadłospisu pozwala uniknąć odwodnienia, a tym samym pomaga utrzymać optymalny poziom energii i sprawności. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych ćwiczeń na rozgrzewkę.

Może Cię zainteresować: Ćwiczenia na staw skokowy.

Przeskoki z lewej na prawą nogę z jednoczesnym przyciągnięciem kolana do klatki piersiowej

Zacznij od kilku kroków do przodu, a następnie skocz wysoko z prawej nogi, lądując na lewej, jednocześnie ściągając prawe kolano do klatki piersiowej. Wykonuj to ćwiczenie kilka razy, aby rozgrzać tylną część uda. Przygotuj się na zrobienie podobnego ćwiczenia dla mięśni czworogłowych ud. Wygląda ono identycznie, jednak zamiast przyciągać kolano do klatki piersiowej przyciągnij stopę do pośladków.

Czytaj też: Stopy piłkarzy: najczęstsze dolegliwości.

Wykroki z jednoczesnym uniesieniem ramion

To bardzo złożone ćwiczenie, które wymaga od uczestników równoczesnego zaangażowania kilku partii mięśni. Do jego realizacji należy stanąć na jednej nodze, a druga pozostawić z tyłu i ugiąć w kolanie, tak by dotknęło ono podłoża. Jednocześnie trzeba unieść prosto wyciągnięte ramiona. Wysoko uniesiona noga ma pomagać angażować mięśnie ud, ramion, klatki piersiowej oraz poprawiać stabilizację. Aby zwiększyć efektywność treningu warto skorzystać z dodatkowego sprzętu takiego jak: pachołki lub płotki.

Dynamiczne wymachy nogami do przodu oraz na boki

Aby przygotować ciało do gry w piłkę nożną, należy zacząć od dynamicznych ćwiczeń, które pozwolą na rozgrzanie mięśni. Jednym z takich ruchów jest szybkie unoszenie jednej wyprostowanej nogi przed siebie i wykonywanie kilku powtórzeń. Następnie warto wykonać dynamiczne ruchy boczne, również na wyprostowanej stopie. Ćwiczenia powinny zostać uzupełnione o piłkę.

Jak może wyglądać ciekawa rozgrzewka piłkarska?

Piłkarze najbardziej cenią uczestnictwo w ćwiczeniach z piłką. Wymaga to od trenerów tego, by jak najczęściej dodawać elementy piłkarskie do rozgrzewki, takie jak wykroki lub przeskoki. Aby te ćwiczenia było jeszcze bardziej efektywne, można je urozmaicić poprzez wprowadzenie dodatkowych elementów – na przykład strzału lub dośrodkowania. Uderzenia piłki wewnętrzną częścią stopy lub podbiciu na jednej nodze są świetnymi sposobami na poprawienie koordynacji i równowagi. Istotne jest również to, aby w trakcie zajęć wprowadzić element presji – pozwoli to lepiej przygotować się zawodnikom do meczu.

Jeśli chcemy wycisnąć z rozgrzewki maksymalne korzyści, warto skorzystać z materiałów treningowych, takich jak maty do strzałów. Dzięki nim można również poprawić precyzję uderzeń piłkarskich.

Rozgrzewka jest ważnym elementem przygotowania każdego piłkarza do meczu. Aby przyniosła oczekiwane rezultaty, musi być poprowadzona w sposób profesjonalny i systematyczny. Aktywność fizyczna powinna obejmować dynamiczne ćwiczenia mające na celu aktywację mięśni, ale także ma ona służyć psychologicznemu przygotowaniu do spotkania. Ciekawe, zróżnicowane ćwiczenia pozytywnie nastawią piłkarzy do meczu i zmotywują ich.

Przeczytaj: Jak zostać piłkarzem.

Kto pisze?

Moje teksty

Cześć, jestem Wiktor - zapalony fan sportu, a zwłaszcza piłki nożnej. Śledzę na bieżąco wszystkie nowiny ze świata futbolu i z chęcią dzielę się nimi z innymi entuzjastami tej dyscypliny. Moja pasja do sportu sprawia, że zawsze staram się być na czasie z najświeższymi informacjami i ciekawostkami ze stadionów. Masz pytanie? Napisz na [email protected]