Polonia 1912 Leszno
Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 

Sponsorzy klubu

Sport w Lesznie

Zmarł Antoni Konik - nestor leszczyńskich kręglarzy Kręglarstwo 2015-03-09 15:56:01
To smutna wiadomość dla całego środowiska kręglarskiego nie tylko w Lesznie. Nie żyje Antoni Konik, wybitny przed laty zawodnik i działacz "Polonii 1912" Leszno. Przeżył blisko 94 lata.

Chyba wszyscy starsi ludzie z polskiego środowiska kręglarskiego znali tę postać. Antoni Konik (urodzony 2 czerwca 1921 roku) był przez wiele lat niemal symbolem kręglarstwa spod znaku "Polonii 1912" Leszno.
W latach 50-tych ubiegłego wieku był mocno zaangażowany w popularyzację kręglarstwa klasycznego. W tamtym czasie kręglarstwo w Lesznie odbudowywało swoją pozycję sportu bardzo popularnego w latach międzywojennych. Mimo trudności finansowych i niedostatecznej bazy treningowej leszczyńscy kręglarze zaczęli uzyskiwać coraz lepsze wyniki na forum krajowym i resortowym. A "Polonia" należąca do Federacji "Kolejarza" zyskiwała i sportowo i organizacyjnie choćby poprzez organizację Centralnych Mistrzostw Kolejarzy w kręglach w roku jubileuszu 50-lecia Klubu (1962). Antoni Konik był jednym z tych "polonistów", którzy wyróżniali się i pod względem poziomu sportowego i działania na rzecz ukochanej dyscypliny sportu.
Drużyna męska "Polonii 1912" Leszno z Antonim Konikiem w składzie wielokrotnie stawała na podium rozgrywek czy to jeszcze pod egidą Poznańskiego Związku Kręglarskiego czy później już pod szyldem Polskiego Związku Kręglarskiego. Jeszcze w roku 1979, mając na karku 58 lat, Antoni Konik wraz z młodszymi i dużo młodszymi partnerami wywalczył Drużynowe Mistrzostwo Polski na parkiecie.
A przez cały okres swojej kariery Antoni Konik wielokrotnie zajmował eksponowane lokaty w zawodach indywidualnych różnej rangi.
Po zakończeniu kariery nie zaniechał kontaktów z kręglarzami. Pan Antoni czasami pojawiał się na meczach ligowych. Nie omieszkał także zawitać do Hali "Trapez" w czasie Indywidualnych Mistrzostw Świata rozgrywanych w Lesznie w roku 2012, choć w tym czasie nie mieszkał w Lesznie a w odległym o 20 kilometrów Bojanowie. Był także regularnym uczestnikiem organizowanych przez wiele lat, zawsze na przełomie roku, tradycyjnych spotkań zawodników, trenerów, przyjaciół sekcji kręglarskiej "Polonii", połączonych z kulaniem "o zająca". I to do Niego zawsze należało oddanie tego pierwszego - symbolicznego rzutu. Nawet w czasach gdy miał problemy z chodzeniem.
W roku 2012, z okazji jubileuszu 100-lecia "Polonii 1912" Leszno, podczas uroczystej gali, Antoni Konik został odznaczony medalem "Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego". A wiele z Jego osobistych pamiątek można było obejrzeć w leszczyńskim Muzeum Okręgowym w charakterze eksponatów podczas wystawy z okazji Jubileuszu Klubu.
Żegnaj, Panie Antoni...

Sekcja kręglarska

Polonia 1912 Leszno
Kręgielnia
ul. Strzelecka 9

REZERWACJA KRĘGIELNI:
65 529 87 28

Tabele ligowe

1 Polonia 1912 Leszno - mistrz Polski    
2. KK Dziewiątka Amica Wronki II    
3. Alfa Vector Tarnowo Podgórne    
4. Pilica Tomaszów Mazowiecki    
5. Start Gostyń    
6. Tucholanka Tuchola    
7. KK Dziewiątka Amica Wronki I    
M Klub M PKT
1. Polonia 1912 Leszno - mistrz Polski    
2. Alfa Vector Tarnowo Podgórne    
3. KK Dziewiątka Amica Wronki    
4. Dębinki Gdańsk    
5. Czarna Kula Poznań    
6. MLKS Tucholanka Tuchola    
7. TPK Wejherowo    

Kadry kręglarzy

Piotr Kieliba
 Filip Glapiak
Mateusz Klecha
Hubert Klupieć
Mikołaj Konopka
Kamil Kozłowski
 Mikołaj Piosik
Alan Rybiński
 Adrian Szulc
 Michał Szulc
Bartosz Włodarczyk
 Szymon Kaliski
Michał Tomaszewski
 Daniel Włodarkiewicz
 Anna Chwastyniak
 Nicoletta Dudziak
Dorota Kwapisz
 Joanna Lajtke
 Monika Leciejewska
 Jolanta Stępczak
 Beata Włodarczyk (w rozgr.klub. Victoria Bamberg)
 Natalia Włodarczyk
 

MŚ w kręglarstwie klasycznym

Projekt i wykonanie serwisu Danno Design & Media
Strony internetowe Leszno | Videofilmowanie Leszno | Ogłoszenia Leszno | Leszno Sport