Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Sponsorzy klubu

Sport w Lesznie

Lekcja węgierskiego Kręglarstwo 2016-11-28 17:32:00
W kręglarskiej Champions League zawodnicy "Polonii" Leszno przegrali na Węgrzech z zespołem Repcelaki SE.

O tym, jak trudny jest język węgierski wiedzą chyba wszyscy. O tym, jak trudnym i mocnym rywalem są zawodnicy węgierscy wiedzą wszyscy sympatycy kręglarstwa klasycznego. I takiego trudnego rywala zasady eliminacyjne Ligi Mistrzów wyznaczyły "Polonii 1912" Leszno a pierwszy mecz Mistrzowie Polski rozegrali na wyjeździe. Ale obca dla "polonistów" była tylko kręgielnia, na której jednak panowała swojska atmosfera dzięki licznej "grupie wsparcia", która pojechała na Węgry dopingować nasz zespół.
Rywal "Polonii", zespół Repcelaki SE to bardzo mocna personalnie drużyna z liderem w osobie Levente Kakuka ale i innymi asami kręglarstwa. Węgrzy na pewno byli faworytem a my liczyliśmy, że może uda się uszczknąć ze 2 punkty. I takie szanse były, choć "goły" wynik nie jest dla "Polonii 1912" korzystny. Gospodarze wygrali 7:1 przy znacznej różnicy w ilości zbitych kręgli 3771:3472. Ale mecz aż tak jednostronny nie był.
Blok pierwszy to ze strony gospodarzy Levente Kakuk i Tamas Ritter a w "Polonii" Adrian i Michał Szulcowie. "Adis" teoretycznie skazany na porażkę z liderem zespołu Repcelaki rzeczywiście w pierwszej fazie pojedynku odstawał od rywala ulegając różnicą 28 i 19 kręgli ale później zbliżył się poziomem do Kakuka, wygrał seta trzeciego 157:152, powalczył w secie ostatnim lecz punkt wywalczył Levente Kakuk zwyciężając 3:1 przy wynikach 644:585.
Michał "Buliś" Szulc miał za to realne szanse na wywalczenie punktu. Zaczęło się dobrze dla "polonisty" wygranym torem 160:153. Set kolejny to desperacka pogoń Michała w zbiórkach po stratach w grze do pełnych. Zabrakło 1 kręgla i tor dla Rittera 149:148. Po secie trzecim Węgier prowadzi 2:1 (9 kręgli) ale całą tę stratę "Buliś" odrabia z nawiązką pełnymi ostatniego toru. Niestety nadzieja na punkt szybko gaśnie, bo Michał ostatnie zbierane gra słabiutko, w odróżnieniu od szalejącego Tamasa Rittera i zamiast punktu jest porażka. Ritter wygrywa z Michałem Szulcem 3:1 (637:608).
Blok drugi to znów dobra gra "polonistów" ale i brak sportowej fortuny. Bartek Włodarczyk rywalizuje z Palem Molnarem na zbliżonym pułapie (w granicach 150 "kołków") ale dwa pierwsze sety przegrywa 5 i 3 kręglami. Szkoda. Set trzeci zawodnik węgierski znów gra podobnie ale Bartek traci dystans (przy problemach natury zdrowotnej) i na ostatnią "trzydziestkę" wchodzi Filip Glapiak. Lecz i on nie zagraża Molnarowi i w efekcie zawodnik gospodarzy wygrywa 4:0 przy wynikach 605:554. Akurat ten zawodnik wydawał się do ogrania.
Piotr Kieliba zdobył punkt dla "Polonii" przy dość dziwnym pojedynku z Milanem Vorosem. Dwa sety, podobnie jak u "Włodarza" zagrane na styk ale tu akurat z minimalną przewagą "Picia" (5 i 4 kręgle dla Kieliby). Gdy w secie trzecim pada remis 149:149, wiadomo że Kieliba wygra. I oczywiśćie zgodnie z przepisami Piotr zdobywa punkt ale na ostatnim torze gra zupełnie jak nie Piotr. I w efekcie mimo wygranej 2,5:1,5, wyższy rezultat punktowy uzyskuje zawodnik klubu Repcelaki - Milan Voros (598:569).
W ostatnim bloku mamy jeden pojedynek ciekawy i jeden niestety po dobrym początku dalej już jednostronny. Rywalem Mikołaja Konopki był chyba najlepszy w tej chwili na świecie junior - Janos Brancsek. Pojedynek, na który można było sobie ostrzyć zęby zaczął się niestety bardzo źle. Brancsek grał wysoko a "Kret" zupełnie nie mógł sobie poradzić i po 2 torach Brancsek miał już 59 kręgli przewagi. I dopiero wtedy zaczęły się emocje. Tor trzeci to na pewno najlepszy set tego meczu zakończony wygraną Konopki 173:172. Ostatni set także dla Konopki ale straty były już zbyt duże i przy remisie w setach 2:2 Brancsek wygrywa z Konopką 655:603. Brawa dla obu rywali zasłużone.
Ostatni z "polonistów" Mateusz Klecha rywalizował z Zsomborem Zapletanem - rywalem z najwyższej półki. Zaczęło się ciekawie bo set pierwszy co prawda dla Węgra ale tylko 1 kręglem po grze na wysokim poziomie (163:162). Ale to były dobre początki złego. Węgierski rutyniarz nabrał rozpędu a Mateusz Klecha niestety grał coraz słabiej i zamiast wyrównanej rywalizacji, pojedynek zakończył się wyraźną wygraną Zapletana 632:553 i gładkim (poza setem pierwszym) 4:0 w setach.
Węgierska ekipa zbiła 3771 kręgli czyli tyle, ile jeszcze nie zagrała żadna polska drużyna klubowa. Ale chyba warto przypomnieć, że wygrywając 1,5 miesiąca temu zawody Klubowego Pucharu NBC, zawodnicy Repcelaki SE w fazie play off tych zawodów dwukrotnie zagrali powyżej 3900 punktów, będąc w finale blisko granicy 4000.
Tradycją meczy Ligi Mistrzów jest też wspólny posiłek obu ekip po meczu. Takie kolacyjne spotkanie było na Węgrzech i ta tradycja podtrzymana będzie w Lesznie.
Rewanż za 2 tygodnie - 10 grudnia w Lesznie. Na pewno warto przyjść na ten mecz, dopingować "Polonię" ale przede wszystkim obejrzeć zawody kręglarskie na bardzo wysokim poziomie. Bo taki można w ciemno zagwarantować.
Trzeba też dodać, że wyjazd kręglarzy "Polonii 1912" Leszno na mecz Ligi Mistrzów wspierany był przez Miasto Leszno, za co Sekcja Kręglarska Klubu bardzo dziękuje.