Polonia 1912 Leszno
Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 

Sponsorzy klubu

Sport w Lesznie

Kręglarze walczyli na 3 frontach Kręglarstwo 2013-04-15 14:43:15
W jednym terminie przyszło walczyć kręglarzom w różnych kategoriach wiekowych w trzech imprezach o dużym znaczeniu sportowym. W Lesznie najmłodsi rywalizowali w Memoriale Stanisława Krzymińskiego i Bronisława Nowackiego. Tarnowo Podgórne gościło reprezentacje U-18 Polski i Niemiec. A we Wronkach rozgrywano Mistrzostwa Polski w mikstach i sprintach.

Udział zawodników "Polonii 1912" Leszno we wszystkich tych imprezach był znaczny i ilościowo i jakościowo. A prezentację ich występów zaczniemy od rozgrywanego w Lesznie już po raz 20-ty Memoriału Stanisława Krzymińskiego i Bronisława Nowackiego. Te zawody zgromadziły na starcie aż 153 zawodników w kategoriach dzieci, młodzików i juniorów młodszych z 13 klubów. Warto podkreślić udział licznej grupy zawodników z klubu UKS "Jedynka" Świebodzice. Na razie udział ale ten klub działa praktycznie od listopada 2012 roku pod trenerskim okiem byłej zawodniczki Marty Borowicz i start w Lesznie był dla młodzieży ze Świebodzic dopiero drugim występem na zawodach a pierwszym w tak licznym gronie. Debiutowali skromną kadrą w Poznaniu w grudniowym Memoriale W. Zielińskiego i J. Krukowskiego.
Krótki opis memoriałowych zmagań w Lesznie zacznijmy od startu dzieci. A w tej kategorii mamy i absolutnych debiutantów i "wyjadaczy" grających w wielu zawodach. Faworytów było dwoje: Anna Łochowicz z Leszna wśród dziewczynek i Jakub Cwojdziński z "Alfy" wśród chłopców. I faworyci wygrali ale "polonistka" miała bardzo trudną rywalkę w osobie Angeliki Przybysz z Wronek. Obie dwukrotnie zagrały na bardzo zbliżonym poziomie (Łochowicz 335 i 333, Przybysz 330 i 334) i minimalnie wygrała zawodniczka "Polonii" ustanawiając przy okazji rekord kręgielni w kategorii dziewczynek. Na 3 stopniu podium stanęła debiutująca w zawodach Marika Dudzik z Leszna.
Jakub Cwojdziński także zaczął od rekordu kręgielni chłopców (363) i w ogóle zwyciężył wyraźnie. Pozostałe miejsca na podium dla chłopców z "Dziewiątki" Wronki - Jakuba Kląskały i Jana Klemeńskiego. W wąskim finale wystąpił jeszcze Filip Łochowicz z Leszna ale trochę dystansu do rywali jednak stracił, zajmując 4 lokatę.
W kategorii młodziczek większość zawodów w tym sezonie to walka jedynaczki z "Polonii 1912" - Nicoletty Dudziak z liczną i silną grupą z Wronek. Nicoletta Dudziak prowadziła po eliminacjach z wynikiem 515 kręgli, czyli nowym rekordem obiektu od czasu położenia nowych torów. Ale to nie była bezpieczna przewaga nad kilkoma rywalkami z Wronek. W finale walka o triumf trwała dosłownie do ostatniego rzutu. Walczące o wygraną Nicoletta Dudziak i Julia Brodziszewska miały w ostatnim rzucie pełne ustawienie i lepiej sprawiła się Brodziszewska wygrywając kategorię młodziczek z łącznym wynikiem 1002 kręgli - o 1 kręgiel przed Dudziak (1001). Trzecia - Patrycja Grzelak ("Dziewiątka - Amica") miała już wiekszą stratę kończąc grę z rezultatem 974. Ale każda z tej trójki uzyskała po jednym wyniku powyżej 500.
Więcej "pięćsetek" padło w rywalizacji młodzików a czołowa czwórka eliminacji uraczyła widzów ciekawym finałem. Po eliminacjach liderowała dwójka zawodników z Wronek: Gracjan Machaj (533) i Bartosz Ruszczyk (522) przed Adrianem Stankiewiczem z "Dębinek" (517) i Aleksandrem Nowackim z Tucholi (501). Finał przestawił tę klasyfikację. Zdecydowanie najlepiej wypadł zawodnik z Gdańska zbijając 550 kręgli. Tym wynikiem Adrian Stankiewicz wpisał się na listę rekordzistów kręgielni w Lesznie. Wygrał mając w dorobku 1067 kręgli. Drugie miejsce dla Bartosza Ruszczyka z Wronek (1037) a trzecie dla Nowackiego z Tucholi (1010). Lider po eliminacjach - Gracjan Machaj "zawalił" finał i spadł na lokatę czwartą z wynikiem 1001. "Polonista" Alan Rybiński zagrał źle w eliminacjach, zajmując odległą jak na jego możliwości 13 pozycję. A że grać umie udowodnił w niedzielę, kiedy skorzystał z okazji zagrania jako zawodnik "zerowy", gdy na finał nie dotarł jeden z jego pełnoprawnych uczestników.
Kategoria juniorek młodszych miała ciekawy przebieg a niektóre zawodniczki odbyły maraton kręglarski grając w Lesznie, potem w kadrze przeciwko Niemcom i znów w finale w Lesznie. Faworytką była Patrycja Poznańska z "Czarnej Kuli" i nie zawiodła grając w obu startach bardzo równo (535 i 537). Razem 1072. Nie jest to oszałamiający wynik bo lepszych rezultatów można było oczekiwać. Drugie miejsce dla atakującej z 5 lokaty Anny Mateckiej z "Polonii 1912" (1055) a trzecie dla innej "polonistki" Natalii Włodarczyk (1048). Pozostałe dwie zawodniczki "Polonii 1912" Leszno poza wąskim finałem, do którego wchodziło tylko 6 zawodniczek. Jolanta Stępczak zajęła 8 lokatę (504) a Dorota Kwapisz miejsce 10 (493). Dorota jednak w meczu z Niemcami wypadła znacznie lepiej a start eliminacyjny w Lesznie był w jej przypadku chyba wypadkiem przy pracy po kiepskim występie na ostatnim torze.
Okrasą gry juniorów młodszych był eliminacyjny występ Karola Sellmanna ze "Startu" Gostyń. 614 kręgli to na razie jedyny wynik powyżej 600 zagrany w Lesznie przez juniora młodszego. Ale eliminacje w tej kategorii wiekowej były bardzo ciekawe. Finał już znacznie słabszy. W eliminacjach poza zawodnikiem "Startu" najlepiej wypadli: Łukasz Kajl i Mateusz Klecha z "Polonii" (odpowiednio 590 i 562) oraz Tymoteusz Ratajczak ("Dziewiątka - Amica") z wynikiem 553. Powyżej 550 zagrali jeszcze Tobiasz Jagodzik z Leszna (551) i Kacper Michalak z Gostynia (550). Finał, jak wspomniano, na niższym poziomie ale liderzy Sellmann i Kajl obronili swoje pozycje a na najniższy stopień podium wskoczył Kacper Michalak. Łączne wyniki najlepszej trójki to 1172 Karola Sellmanna, 1124 Łukasza Kajla i 1094 Kacpra Michalaka. Obok wicemistrza turnieju - Łukasza Kajla nieźle wypadli wszyscy pozostali juniorzy młodsi "Polonii 1912" Leszno zajmując miejsca 5, 6, 7 i 9. W tej kolejności sklasyfikowani zostali: Tobiasz Jagodzik (1066), Kamil Kozłowski (1057), Kacper Sobkowiak (1053) i Mateusz Klecha (1040). Ten ostatni po problemach technicznych na torach chyba nie poradził sobie psychicznie.
Klasyfikację klubów wygrała "Dziewiątka - Amica" Wronki (42 pkt) wyprzedzając "Polonię 1912" Leszno (35) oraz "Start" Gostyń (12) a punktowało 10 z 13 klubów uczestniczących w zawodach memoriałowych.

Drugim frontem startu młodych zawodników było Tarnowo Podgórne i mecz Polska - Niemcy w kategorii U-18. Sam mecz przebiegał zdecydowanie pod dyktando zawodniczek i zawodników niemieckich. I na dobrą sprawę nasi juniorzy młodsi niewiele zagrażali rywalom.
W kadrze meczowej znalazły się dwie zawodniczki "Polonii 1912" Leszno: Dorota Kwapisz i Natalia Włodarczyk. W szerokiej kadrze juniorów młodszych był także Kamil Kozłowski ale w meczu nie wystąpił.
Mecz rozgrywały zespoły składające sie z 6 zawodników ale do klasyfikacji liczono 4 najlepsze rezultaty. To dobrze w przypadku naszych juniorek młodszych, bo dwa najsłabsze wyniki Polek były rzeczywiście mizerne. Pojedynki zakończyły się wygranymi młodych zawodniczek i zawodników niemieckich. Juniorki młodsze z Niemiec pokonały reprezentację Polski 2225:2141. Niemieccy juniorzy młodsi wygrali 2351:2163.
Wyniki obu "polonistek" liczyły sie do ogólnego rezultatu meczu a osiągnięcie Natalii Włodarczyk było najjaśniejszym punktem startu całej polskiej kadry. Natalia uzyskała wynik 577 i był to najwyższy rezultat meczu juniorek młodszych. Słabiej od koleżanki klubowej i reprezentacyjnej wypadła Dorota Kwapisz ale i tak wynik Doroty (526) był drugim rezultatem polskich kadrowiczek. Obie zawodniczki "Polonii 1912" bardzo dobrze zbierały - o wiele lepiej od pozostałych koleżanek z kadry. Natalia miała najlepsze zbiórki w całym meczu (211), Dorota trzeci wynik spotkania w tym elemencie gry (196). Szkoda, że Kwapisz za mało zagrała do pełnych.
Juniorzy młodsi wyraźnie odstawali od rywali. Dość powiedzieć, że najlepszy wynik polskiego zawodnika - 545 Pawła Osińskiego  był dopiero 6 rezultatem meczu. U Niemców odpadły z łącznego rezultatu meczu wyniki 558 i 540.
Wiadomo, że mamy słabszą kadrę jak choćby 4 lata temu w Dettenheim ale może nasza młodzież trochę powalczy za miesiąc w Zalaegerszeg. Kształt obu drużyn jest już chyba określony. Zresztą wybór, zwłaszcza wśród juniorek młodszych, jest dość ograniczony ale może warto jeszcze prześledzić wyniki ligowe zawodniczek z Tucholi: Marty Nitki i Magdaleny Kowalskiej.

Mistrzostwa Polski mikstów i sprintów po obfitym plonie przed rokiem tym razem dały zawodnikom "Polonii 1912" tylko jeden medal - za to złoty w sprincie seniorów wywalczony przez Mikołaja Konopkę.
Miksty tym razem bez medalu. Zresztą przy 5,5 miksta z jednego klubu w znacznej mierze "poloniści" powybijali się nawzajem.
Już w pierwszej rundzie mikst Joli Jaś grającej z Jarkiem Maćkowiakiem z "Czarnej Kuli" pokonał w rzutach zwycięstwa Monikę Marażewską i Michała Szulca. Na tym samym etapie gier rodzinny mikst Włodarczyków - Beata i Bartek z trudem (rzuty zwycięstwa) uporali się z Wiolettą Walą i Mariuszem Wolszlegerem. Anna Chwastyniak i Adrian Szulc ograli 2:0 małżeński tandem Joanny i Krzysztofa Kurpiszów.
W kolejnej rundzie Jaś i Maćkowiak wyeliminowali rzutami zwycięstwa kolejny mikst "Polonii" - Kinga Konopa i Piotr Kieliba a w innym "siostrzanym " pojedynku Chwastyniak i A. Szulc uporali się z mikstem Włodarczyków (dwie serie rzutów zwycięstwa). Swej pierwszej przeszkody nie pokonali broniący tytułu sprzed roku Joanna Lajtke i Mikołaj Konopka ulegając rzutami zwycięstwa tandemowi z Wronek: Agnieszka Wojtkowiak i Bartosz Krug.
Na ćwierćfinałach zakończyło swoją przygodę z Mistrzostwami ostatnie 1,5 tandemu "Polonii". Jola Jaś i Jarek Maćkowiak tym razem gorzej wykonywali rzuty zwycięstwa niż Joanna Neczyńska i Piotr Stachowiak a Anna Chwastyniak i Adrian Szulc nie sprostali małżeństwu Torków (0:2).
Medale dla Barbary Danek i Jarosława Bonka (złoto), Joanny Neczyńskiej i Piotra Stachowiaka (srebro) oraz Agnieszki Wojtkowiak i Bartosza Kruga (brąz).
W sprintach kobiet rozpoczętych jeszcze w sobotę - tuż po mikstach działo się trochę dobrze i trochę źle dla "polonistek". Tylko Beata Włodarczyk awansowała z gry do kolejnej rundy pokonując Agnieszkę Wojtkowiak. Jola Jaś awansowała nie mając rywalki - zgłoszonej wcześniej Aliny Pstrąg-Wiligała. Odpadły Monika Marażewska i Joanna Lajtke a pokonały je po 2:0 Bogusława Ułasewicz i Julia Rzycha.
W kolejnej fazie, rozgrywanej już w niedzielę, Beata Włodarczyk uległa rzutami zwycięstwa Barbarze Danek. Anna Chwastyniak nie sprostała w rzutach zwycięstwa Liwii Strzelczak a w "polonijnym" pojedynku Kingi Konopy i Jolanty Jaś gładko wygrała Kinia. W ćwierćfinale jednak lepsza w rzutach zwycięstwa od Kingi Konopy okazała się Julia Rzycha.
Ostatecznie sprinterskie medale wśród kobiet wywalczyły: Dorota Orłowska, Julia Rzycha i Liwia Strzelczak. To chyba mało oczekiwany skład podium.
W sprintach panów "Polonia" miała tylko trzech reprezentantów. W pierwszej rundzie nie mieli oni żadnych problemów z wygraniem swoich pojedynków: Bartosz Włodarczyk ograł 2:0 Tomasza Piotrowiaka. Piotr Kieliba w identyczny sposób odprawił Leszka Kowalskiego a Mikołaj Konopka także 2:0 pokonał Karola Macioła. To wszystko działo sie jeszcze w sobotę.
W kolejnym dniu i kolejnej rundzie Bartosz Włodarczyk pokonał 2:0 Bartosza Kruga, jednocześnie wynikiem 231 bijąc rekord Polski. Dalej awansował też Mikołaj Konopka po lepszych rzutach zwycięstwa od Mariusza Wolszlegera. Odpadł Piotr Kieliba, pokonany 2:0 przez Macieja Kląskałę.
W najtrudniejszym do rozstrzygnięcia pojedynku ćwierćfinałowym Bartosz Włodarczyk wyeliminował Macieja Krzyżostaniaka (34:32 w rzutach zwycięstwa) a Mikołaj Konopka wygrał 2:0 z Maciejem Kląskałą.
W ekscytujących półfinałach Mikołaj Konopka pokonał Jarosława Bonka 2:0 na dodatek bijąc rekord Polski ustanowiony kilka godzin wcześniej przez Bartosza Włodarczyka. "Sprinterski" rekord Konopki to 237. A Bartek Włodarczyk uległ rzutami zwycięstwa Leszkowi Torce.
W "małym finale" Bartosz Włodarczyk przegrał brązowy medal z Jarosławem Bonkiem 0:2. A w meczu o złoto Mikołaj Konopka rzutami zwycięstwa pokonał Leszka Torkę. Tym samym podział medali w spintach mężczyzn był następujący: Mikołaj Konopka (złoto), Leszek Torka (srebro), Jarosław Bonk (brąz).
Miksty i sprinty od momentu ich wprowadzenia rządzą się swoimi prawami i przynoszą wiele niespodzianek. Taka ich specyfika. Ale jest jeszcze jedna specyfika. Cały kręglarski świat nie rozgrywa meczy o 3 miejsce. Tak dzieje się w Mistrzostwach Świata i w championatach w poszczególnych krajach. Wyjątek stanowi Polska. Po co? No chyba, że na tle innych chcemy się czymś wyróżnić. Jeśli tak, to ok.
I tym akcentem kończę to obszerne sprawozdanie z kilku imprez rozgrywanych w jednym czasie.
A obszerny serwis fotograficzny z XX Memoriału Stanisława Krzymińskiego i Bronisława Nowackiego w Lesznie dostępny jest na facebooku pod linkiem: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.147233982117473.1073741825.121057668068438&type=1

Sekcja kręglarska

Polonia 1912 Leszno
Kręgielnia
ul. Strzelecka 9

REZERWACJA KRĘGIELNI:
65 529 87 28

Tabele ligowe

1 Polonia 1912 Leszno - mistrz Polski    
2. KK Dziewiątka Amica Wronki II    
3. Alfa Vector Tarnowo Podgórne    
4. Pilica Tomaszów Mazowiecki    
5. Start Gostyń    
6. Tucholanka Tuchola    
7. KK Dziewiątka Amica Wronki I    
M Klub M PKT
1. Polonia 1912 Leszno - mistrz Polski    
2. Alfa Vector Tarnowo Podgórne    
3. KK Dziewiątka Amica Wronki    
4. Dębinki Gdańsk    
5. Czarna Kula Poznań    
6. MLKS Tucholanka Tuchola    
7. TPK Wejherowo    

Kadry kręglarzy

Piotr Kieliba
 Filip Glapiak
Mateusz Klecha
Hubert Klupieć
Mikołaj Konopka
Kamil Kozłowski
 Mikołaj Piosik
Alan Rybiński
 Adrian Szulc
 Michał Szulc
Bartosz Włodarczyk
 Szymon Kaliski
Michał Tomaszewski
 Daniel Włodarkiewicz
 Anna Chwastyniak
 Nicoletta Dudziak
Dorota Kwapisz
 Joanna Lajtke
 Monika Leciejewska
 Jolanta Stępczak
 Beata Włodarczyk (w rozgr.klub. Victoria Bamberg)
 Natalia Włodarczyk
 

MŚ w kręglarstwie klasycznym

Projekt i wykonanie serwisu Danno Design & Media
Strony internetowe Leszno | Videofilmowanie Leszno | Ogłoszenia Leszno | Leszno Sport