Polonia 1912 Leszno
Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 

Sponsorzy klubu

Sport w Lesznie

Kamil Kozłowski Mistrzem Świata Kręglarstwo 2013-05-14 09:05:01
Kamil Kozłowski z "Polonii 1912" Leszno w parze z Pawłem Osińskim z "Pilicy" Tomaszów Mazowiecki wywalczyli złoty medal X Mistrzostw Świata U-18 rozgrywanych w węgierskim mieście Zalaegerszeg.

Turniej par wypełnił trzeci dzień Mistrzostw Świata U-18, najlepszy na razie dzień dla reprezentacji Polski. Rywalizacja par w Zalaegerszeg przebiegała tak, jak od kilku lat walczą miksty. Dwójka zawodników grając na jednym torze oddaje rzuty przemiennie a gorsza z par po rozegraniu 2 torów odpada z walki. Ten system dla par wprowadzono przed rokiem podczas Mistrzostw Świata U-23 w Bautzen.
Polska para Kamil Kozłowski i Paweł Osiński rozpoczęła od wolnego losu w I rundzie, by w kolejnych toczyć pojedynki o różnej skali trudności aż do zwycięskiego końca. W rundzie drugiej rywalami Polaków byli Petr Dobes i Ladislav Urban z Republiki Czeskiej. Kamil i Paweł po remisowej grze lepiej od Czechów wykonywali rzuty zwycięstwa (14:10) i awansowali do dalszych gier, przy okazji mszcząc swoich kolegów Karola Sellmanna i Dawida Kupca, którzy w pierwszej rundzie nie sprostali tej samej parze czeskiej.
Pojedynek ćwierćfinałowy chyba będzie długo w Zalaegerszeg pamiętany ze względu na jego niecodzienny przebieg a w konsekwencji wyeliminowanie pary gospodarzy Janos Brancsek i Peter Horvath. Pierwszy tor to popis Wegrów i ich wygrana 152:137. Gdy na drugim torze para gospodarzy wygrywa pełne różnicą 21 kręgli(!) 97:76, wszyscy już widzą medal dla pary węgierskiej. Tymczasem Kamil i Paweł wygrywają zbiórki 62:32 i cały tor 138:129 doprowadzając do rzutów zwycięstwa, którymi pogrążają parę gospodarzy (13:9) i awansują do półfinału. Brąz już jest ale gramy dalej.
Półfinał to najłatwiejszy pojedynek Polaków w drodze po złoto. Tomaz i Klemen Ivancicovie ze Słowenii nie stawiają większego oporu i po łatwym 2:0 Polakom zostaje gra o triumf w Mistrzostwach.
Finał długo po myśli Kozłowskiego i Osińskiego. Tor pierwszy dla Polaków. Pełne drugiego toru też dla naszych ale na pierwszym rozbiciu następuje zastój i to para z Austrii wygrywa tor drugi doprowadzając do rozstrzygnięcia rzutami sudden victory. Zaczyna reprezentant Austrii - 4. Odpowiedź Kamila - 7. Drugi z Austriaków - 8. Paweł musi zbić co najmniej 6 kręgli. Osiński wytrzymuje presję, rzuca 7 i wynik 14:12 w rzutach zwycięstwa oznacza ZŁOTY MEDAL Mistrzostw Świata U-18 dla Polaków - Kamila Kozłowskiego i Pawła Osińskiego. Srebro dla pary z Austrii Martin Janits i Jakob Prem a medale brązowe dla par ze Słowenii i Niemiec bo w Mistrzostwach Świata pokonani w półfinale otrzymują brązowe krążki, czego jakoś nie można zrobić w naszym kraju.
Pozostałe nasze pary grały bez powodzenia. Karol Sellmann i Dawid Kupiec jak wyżej wspomniano, nie sprostali w I rundzie zawodnikom czeskim.
W rywalizacji par juniorek młodszych Dorota Kwapisz z Weroniką Torką uległy 0:2 parze z Włoch: Hannah Erb i Laura Runggatscher. Natalia Włodarczyk i Patrycja Poznańska po remisowym pojedynku z  Valentiną Pavlakovic i Mirną Bosak z Chorwacji odpadły po gorzej wykonywanych rzutach zwycięstwa (12:13). Para Chorwatek wraz z druga parą z tego kraju wywalczyły medale brązowe. Złoto dla pary ze Słowacji a srebro dla Niemek.
W dwóch pierwszych dniach Mistrzostw rozgrywano zawody drużynowe. Polki w pierwszym dniu zagrały przyzwoicie wywalczając 6 lokatę. Do brązu zabrakło 30 kręgli a ten medal byłby sukcesem ale także szczytem możliwości naszych juniorek młodszych mających najmłodszy skład na tych Mistrzostwach.
Start Polek rozpoczęła Dorota Kwapisz z "Polonii 1912" Leszno. Dorota zagrała dobrze. Wynik 543 to jej nowy rekord życiowy. Jest jednak pewne "ale". Zawodniczka dwukrotnie nie zmieściła się w czasie gry i raczej nie jest to jej wina a błąd trenera nie obserwującego czasu gry. Tak się składa, że gdyby Dorocie nie zabrakło czasu to by miała lepszy wynik i awans do finału indywidualnego, do którego zabrakło jej 1 kręgla. To tak na marginesie.
Patrycja Poznańska z "Czarnej Kuli" zagrała tak, jak tego od niej oczekiwano. Wynik 570 kręgli cały czas utrzymywał Polki w granicach lokat 3-6. Czołowa dwójka była poza zasiegiem.
Natalia Włodarczyk z "Polonii 1912" także dobrze. Wynik 548 wywalczony skutecznym finiszem i ciągle medalowe szanse Polek.
Te szanse były jeszcze po 2 torach ostatniej zawodniczki - Aleksandry Bonk. Ola jednak w drugiej fazie gry kiepsko zbierała kończąc start z wynikiem 525.
Rezultat Polek to 2186 kręgli i ostatecznie miejsce 6. Brązowe Serbki zbiły 2216 kręgli. Mistrzyniami Świata zostały kapitalnie grające Chorwatki, które wynikiem 2410 kręgli ustanowiły rekord świata i wręcz zdeklasowały resztę ekip. Srebrne medalistki, drużyna niemiecka uzyskała rezultat 2284 a więc o 126 mniej od juniorek młodszych z Chorwacji.
W finale indywidualnym, czyli w walce o medale w "einzlu" i w kombinacji będziemy mieli Patrycje Poznańską (10 wynik eliminacji) i Natalię Włodarczyk (20 rezultat).
Drugiego dnia startowały drużyny męskie. Tu po brązowym medalu z 2009 roku z Dettenheim i straconym po niefortunnej zmianie potencjalnym brązie w Sarajevie w 2011 roku, tym razem nie liczyliśmy na zbyt wiele. Ale 10 miejsce to chyba jednak wynik poniżej oczekiwań.
Rozpoczął grę dla nas Kornel Ratajczak z "Dziewiątki" Wronki ale po 2 torach przy wyniku 266 został zastąpiony przez "polonistę" Kamila Kozłowskiego. "Koza", który do reprezentacji wskoczył po Mistrzostwach Polski w Tomaszowie, zagrał nieco lepiej od "Wafla" zbijając 273 kręgle. Wynik 539 nie był jednak zbyt mocnym otwarciem.
Kolejni reprezentanci Polski zagrali nieco lepiej. Paweł Osiński z "Pilicy" zbił 564 kręgle ale niewiele nam to dało w bilansie łącznym. Dawid Kupiec chyba poniżej możliwości i oczekiwań, bo stać go na znacznie więcej niż zbicie 551 kręgli.
Najbardziej ograny z naszych kadrowiczów Karol Sellmann ze "Startu" Gostyń uzyskał najwyższy wynik w polskim zespole, zbijając 586 kręgli. Tu raczej trudno sie przyczepić do gry Polaka. Ale rezultat końcowy wynoszący 2240 dał Polsce lokatę 10. Do podium było daleko a zajęli je Niemcy (2426), Węgrzy (2342) oraz Chorwaci (2306).
Jedynym z Polaków, który powalczy w "einzlu" i kombinacji jest Karol Sellmann z 15 rezultatem gry eliminacyjnej.
Mistrzostwa trwają a do rozdania zostały medale w tandemach, sprintach oraz indywidualnie i w kombinacji.


Sekcja kręglarska

Polonia 1912 Leszno
Kręgielnia
ul. Strzelecka 9

REZERWACJA KRĘGIELNI:
65 529 87 28

Tabele ligowe

1 Polonia 1912 Leszno - mistrz Polski    
2. KK Dziewiątka Amica Wronki II    
3. Alfa Vector Tarnowo Podgórne    
4. Pilica Tomaszów Mazowiecki    
5. Start Gostyń    
6. Tucholanka Tuchola    
7. KK Dziewiątka Amica Wronki I    
M Klub M PKT
1. Polonia 1912 Leszno - mistrz Polski    
2. Alfa Vector Tarnowo Podgórne    
3. KK Dziewiątka Amica Wronki    
4. Dębinki Gdańsk    
5. Czarna Kula Poznań    
6. MLKS Tucholanka Tuchola    
7. TPK Wejherowo    

Kadry kręglarzy

Piotr Kieliba
 Filip Glapiak
Mateusz Klecha
Hubert Klupieć
Mikołaj Konopka
Kamil Kozłowski
 Mikołaj Piosik
Alan Rybiński
 Adrian Szulc
 Michał Szulc
Bartosz Włodarczyk
 Szymon Kaliski
Michał Tomaszewski
 Daniel Włodarkiewicz
 Anna Chwastyniak
 Nicoletta Dudziak
Dorota Kwapisz
 Joanna Lajtke
 Monika Leciejewska
 Jolanta Stępczak
 Beata Włodarczyk (w rozgr.klub. Victoria Bamberg)
 Natalia Włodarczyk
 

MŚ w kręglarstwie klasycznym

Projekt i wykonanie serwisu Danno Design & Media
Strony internetowe Leszno | Videofilmowanie Leszno | Ogłoszenia Leszno | Leszno Sport