Polonia 1912 Leszno

 

Sponsorzy klubu

 
Buliś królem jubileuszu Czarnej Kuli Kręglarstwo 2013-06-11 13:05:59
Klub Sportowy "Czarna Kula" Poznań obchodził jubileusz 50-lecia. Z tej okazji rozegrano jubileuszowy turniej kręglarski z udziałem ponad 90 zawodników.

Jak ważny jest dorobek "Czarnej Kuli" Poznań w historii polskiego kręglarstwa klasycznego nie trzeba nikogo przekonywać. Klub ten istnieje już 50 lat a był taki czas, że rządził i dzielił w sporcie kręglarskim w Polsce, zwłaszcza wśród mężczyzn. I choć obecnie pozycja kręglarzy z Poznania nie jest tak eksponowana jak jeszcze niedawno, to dorobku i zasług nikt "Czarnej Kuli" nie odbierze.
W ramach obchodów jubileuszu 50-lecia Klubu między innymi zorganizowano na kręgielni "Czarnej Kuli" turniej kręglarski, w którym rywalizowało ponad 90 zawodników. Turniej regulaminowo podzielono na dwie fazy. Eliminacje to klasyczny start na 120 rzutów a finały już według zasad sprintu dla 32 zawodników, wyłonionych proporcjonalnie spośród żeńskich i męskich uczestników eliminacji.
"Polonia 1912" Leszno wystartowała w turnieju liczną grupą zawodniczek i zawodników aczkolwiek nie wszyscy pokazali w zawodach swoje umiejętności. Spośród pań, do sprinterskiej fazy finałowej awansowała tylko Jolanta Jaś. Siódmy wynik eliminacji wśród kobiet (533)  dał Joli 26 pozycję do drabinki sprintów. Poza finałem, chyba dość niespodziewanie znalazły się Joanna Lajtke i Kinga Konopa.
Znacznie lepiej wypadli zawodnicy "Polonii 1912" Leszno, z których kilku uplasowało się w czołówce fazy eliminacyjnej. Na drugim miejscu zakończył eliminacje Mikołaj Konopka (595), Bartek Włodarczyk był 4 (586) a miejsca 6 i 7 przypadły przedstawicielom rodu Szulców: Michałowi (576) i Jerzemu (574). Z kolei bliscy finału byli pozostali "poloniści": Mikołaj Piosik, Adrian Szulc i Piotr Kieliba. Po podsumowaniu startu eliminacyjnego kobiet i mężczyzn w drabince sprinterskiej z "polonistów" znaleźli się: Mikołaj Konopka (2), Bartosz Włodarczyk (4), Michał Szulc (6), Jerzy Szulc (7) i wspomniana już wcześniej Jolanta Jaś (26). Taki ranking sprawił, że Jola z Jurkiem rywalizowali już w I rundzie sprintów ze zwycięskim końcem dla Jurka. Z tej samej fazy sprintów awans do dalszych gier wywalczyli pozostali gracze "Polonii 1912", wszyscy po zwycięstwach 2:0. Mikołaj Konopka pokonał Ewę Iwicką, Bartosz Włodarczyk wygrał z Danutą Pribe a Michał Szulc z Maciejem Krzyżostaniakiem.
Na kolejnej rundzie zakończyli grę Jerzy Szulc i Mikołaj Konopka przegrywając po 0:2 odpowiednio z Leszkiem Torką i Radkiem Cwojdzińskim. Drogę do podium kontynuowali Bartosz Włodarczyk (2:0 z Kornelem Ratajczakiem ) i Michał Szulc (2:0 z Adamem Adolphem).
W ćwierćfinale Bartek wygrał 2:0 z Małgorzatą Leopold a "Buliś" wyeliminował rzutami zwycięstwa Bartosza Kruga.
W półfinale Bartek Włodarczyk przegrał 0:2 z Tomaszem Pajorem a Michał Szulc zwycięsko zakończył pojedynek z Leszkiem Torką. Po dwóch seriach rzutów zwycięstwa "Buliś" niejako "pomścił" swojego ojca.
Gra finałowa to kolejny horror zakończony dwiema seriami rzutów zwycięstwa. I znów Michał Szulc okazał większą odporność niż jego finałowy rywal Tomasz Pajor wygrywając cały turniej jubileuszowy "Czarnej Kuli" Poznań. Brązowe medale wywalczyli Bartosz Włodarczyk i Leszek Torka.
Na pewno w części finałowej było i atrakcyjnie, i emocjonująco. Pytanie tylko brzmi, czy regulamin w postaci sprinterskiej formuły "open" zbytnio nie forował mężczyzn. Tak by przynajmniej wynikało z końcowych rozstrzygnięć, ponieważ w najlepszej "ósemce" sprintów, czyli w ćwierćfinale znalazła się tylko jedna z 11 kobiet zakwalifikowanych do ostatecznej rozgrywki, która zresztą na tym etapie zakończyła swój start. Ale regulamin znany był przed zawodami.
Część uczestników turnieju, wraz z grupą zaproszonych gości miała również możliwość wzięcia udziału w innych niż sportowe spotkaniach upamiętniających i uświetniających jubileusz zasłużonego kręglarskiego klubu - "Czarnej Kuli" Poznań.
Drogiej Jubilatce należy życzyć jeszcze wielu lat działalności i sukcesów i może np. gruntownej renowacji obiektu a przede wszystkim środków na uprawianie kręglarstwa klasycznego.

Sekcja kręglarska

Polonia 1912 Leszno
Kręgielnia
ul. Strzelecka 9

REZERWACJA KRĘGIELNI:
65 529 87 28

Tabele ligowe

1 Polonia 1912 Leszno - mistrz Polski    
2. KK Dziewiątka Amica Wronki II    
3. Alfa Vector Tarnowo Podgórne    
4. Pilica Tomaszów Mazowiecki    
5. Start Gostyń    
6. Tucholanka Tuchola    
7. KK Dziewiątka Amica Wronki I    
M Klub M PKT
1. Polonia 1912 Leszno - mistrz Polski    
2. Alfa Vector Tarnowo Podgórne    
3. KK Dziewiątka Amica Wronki    
4. Dębinki Gdańsk    
5. Czarna Kula Poznań    
6. MLKS Tucholanka Tuchola    
7. TPK Wejherowo    

Kadry kręglarzy

Piotr Kieliba
 Filip Glapiak
Mateusz Klecha
Hubert Klupieć
Mikołaj Konopka
Kamil Kozłowski
 Mikołaj Piosik
Alan Rybiński
 Adrian Szulc
 Michał Szulc
Bartosz Włodarczyk
 Szymon Kaliski
Michał Tomaszewski
 Daniel Włodarkiewicz
 Anna Chwastyniak
 Nicoletta Dudziak
Dorota Kwapisz
 Joanna Lajtke
 Monika Leciejewska
 Jolanta Stępczak
 Beata Włodarczyk (w rozgr.klub. Victoria Bamberg)
 Natalia Włodarczyk
 

MŚ w kręglarstwie klasycznym

Projekt i wykonanie serwisu Danno Design & Media
Strony internetowe Leszno | Videofilmowanie Leszno | Ogłoszenia Leszno | Leszno Sport